Plačilo vrtca

Višina plačila vrtca se ugotavlja glede na povprečni mesečni dohodek na osebo in cene programa vrtca.

Plačilo staršev v odstotku od cene programa za vloge, vložene v letu 2015, na podlagi povprečne plače za leto 2014.

dohodkovni razred povprečni mesečni dohodek na osebo (v % od neto povprečne plače) plačilo staršev
(v % od cene programa)

do 18 %

(do 180,97 EUR)

nad 18 % do 30 %

(nad 180,97 do 301,62 EUR)

10 %

nad 30 % do 36 %

(nad 301,62 do 361,95 EUR)

20 %

nad 36 % do 42 %

(nad 361,95 do 422,27 EUR)

30 %

nad 42 % do 53 %

(nad 422,27 do 532,87 EUR)

35 %

nad 53 % do 64 %

(nad 532,87 do 643,46 EUR)

43 %

nad 64 % do 82 %

(nad 643,46 EUR do 824,44 EUR)

53 %

nad 82 % do 99 %

(nad 824,44 EUR do 995,36 EUR)

66 %

nad 99 %

(nad 995,36 EUR)

77 %

Staršem, ki ne uveljavljajo znižanega plačila vrtca (in so zavezanci za dohodnino v Republiki Sloveniji), vrtec izstavi račun v višini najvišjega dohodkovnega razreda po lestvici (77 %).

Rejenci so v celoti oproščeni plačila vrtca, ceno programa, v katerega je vključen otrok, krije občina, v kateri ima rejenec stalno prebivališče. Vlogo za oprostitev plačila vrtca za rejenca odda rejnik.

Starši, ki imajo v vrtcu dva ali več otrok, z uveljavitvijo Zakona za uravnoteženje javnih financ za drugega otroka plačajo 30 % plačila, ki jim je določeno v skladu z zakonom kot znižano plačila vrtca. Za vsakega nadaljnjega otroka pa so oproščeni plačila vrtca. Z odločbo, s katero center za socialno delo odloči o znižanem plačilu vrtca, odloči tudi o oprostitvi plačila vrtca za tretjega in vsakega naslednjega otroka. Če se tretji ali vsak naslednji otrok vključi v vrtec po izdaji odločbe, center o tem odloči s posebno odločbo.

Starši, ki niso zavezanci za dohodnino v Republiki Sloveniji, plačujejo polno ceno programa, v katerega je vključen otrok.

Posebne okoliščine
Center za socialno delo lahko v izjemnih primerih, kjer bi plačilo programa vrtca ogrozilo socialno varnost oseb ali iz drugih pomembnih razlogov, določi nižje plačilo za vrtec. Pri tem morajo biti posebej opredeljeni razlogi za neugoden socialni in materialni položaj osebe, na katere oseba ne more vplivati, jih pa je ob strokovni pomoči centra za socialno delo pripravljena začeti odpravljati, v dogovorjenem roku in na dogovorjen način.

Staršem otrok, za katere je Mestna občina Celje po veljavnih predpisih dolžna kriti del cene programa, se plačilo, določeno na osnovi Pravilnika o plačilih staršev za programe v vrtcih (Uradni list RS, št. 129/96, 79/08 in 119/08), dodatno zniža za 9,09%.

Mesečni strošek živil za otroke v cenah programov iz 1. člena tega sklepa je 38,49 €. Za čas, ko je otrok odsoten, se cena programa zniža za stroške neporabljenih živil. Vrtec staršem pri izstavitvi računa odšteje strošek neporabljenih živil za vsak, do 8. ure javljeni dan odsotnosti.

Starši otrok lahko uveljavijo rezervacijo zaradi počitniške odsotnosti otroka enkrat letno v času od 1. junija do 30. septembra. Rezervacijo lahko starši uveljavijo za neprekinjeno odsotnost otroka najmanj en in največ dva meseca. Za rezervacijo starši plačajo 50% od z njim določenega zneska plačila, zmanjšanega za ustrezni delež živil. Starši o odsotnosti pisno obvestijo vrtec 15 dni pred nastopom odsotnosti. Poračun vrtec izvede v naslednjem mesecu po odsotnosti. To določilo velja samo za starše otrok, za katere je Mestna občina Celje po veljavnih predpisih dolžna kriti del cene programa, za druge starše pa samo v soglasju z občino, plačnico razlike med ceno programa in plačilom staršev.

V primeru odsotnosti otroka iz vrtca zaradi bolezni  neprekinjeno najmanj 30 vendar ne več kot 40 koledarskih dni, so starši  ob predložitvi ustreznega zdravniškega potrdila, v celoti opravičeni plačila. To določilo se upošteva za starše otrok, za katere je Mestna občina Celje po veljavni zakonodaji dolžna kriti del cene programa.

Starši lahko izpišejo otroka iz vrtca kadarkoli s 15-dnevnim odpovednim rokom, ki začne teči z dnem prejema pisne izpisnice. Izpis se upošteva z dnem izpisa otroka. Vpis otroka lahko starši opravijo med šolskim letom oziroma po zaključenem rednem vpisu na prosta mesta v vrtcu. V primeru vpisa in izpisa otroka sredi meseca se plačilo staršev proporcionalno zmanjša glede na datum vpisa oziroma izpisa otroka.