Spoštovani starši!

V letošnji zimi ste opazili, da otroci med bivanjem v vrtcu pogosteje ostajajo v prostorih vrtca. Bivanju na prostem se izogibamo v dneh povečane onesnaženosti zraka v Celju. V letošnjem letu, ko je povišana stopnja onesnaženosti zelo pogosta, smo prejeli s strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje priporočila za ravnanje v vrtcu ob dneh s povečanimi vrednostmi delcev PM 10 v zunanjem zraku, ki jih moramo upoštevati.

Onesnaženost zraka z delci ima lahko pomembne vplive na zdravje ljudi. Povišane ravni delcev v zraku se pojavljajo predvsem pozimi, ko se cestnemu prometu, ki je pomemben vir onesnaženosti zraka, priključijo še dodatni viri – kurišča in neugodni klimatski pogoji. V Celju je povišanje zelo pogosto.

Povzetek priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje):
V času kurilne sezone (uradno je to od začetka oktobra do konca marca) je potrebno redno spremljanje obvestil in napovedi ARSO (Agencije RS za okolje) o kakovosti zraka in ukrepanje skladno s priporočili.

ARSO in Nacionalni inštitut za javno zdravje sta vzpostavila spletno napovedovanje in prikazovanje podatkov o onesnaženosti zunanjega zraka. Opredelili so stopnje onesnaženosti in izdali priporočila za ravnanje ob dneh s prekomerno onesnaženostjo zunanjega zraka.
Za obveščanje in opozarjanje so predvideni štirje razredi. Za sistem prikazovanja in napovedovanja pa je uveden barvni prikaz.

Cilj priporočenih ukrepov za varovanje zdravja je čim manjša izpostavljenost otrok delcem PM 10.

Mejne vrednosti delcev so predpisane v Uredbi o kakovosti zunanjega zraka (Ur.l. RS, št.9/2011). Za delce PM10 sta predpisani dnevna in letna mejna vrednost. Dnevna mejna vrednost znaša 50 µg/m3. 

Pri različnih stopnjah onesnaženosti se svetuje zmanjšanje fizičnih aktivnosti in fizičnega napora, predvsem na prostem, tako glede trajanja kot intenzitete:

  • NIZKA STOPNJA ONESNAŽENOSTI, označena z indeksom ZELENE barve (pri vrednostih PM10 0 do 40 μg/m3)-BREZ OMEJITEV
  • ZMERNA STOPNJA ONESNAŽENOSTI, označena z indeksom RUMENE barve (pri vrednostih PM10 40 do 75 μg/m3) – LE HOJA OZ. SPREHODI STRAN OD PROMETNIC, krajši čas
  • VISOKA STOPNJA ONESNAŽENOSTI, označena z indeksom ORANŽNE barve (pri vrednostih PM10 nad 76 do 100 μg/m3)- NAČRTOVANIH SPREHODI SO ODSVETOVANI, GIBANJE NA PROSTEM NAJ BO OMEJENO LE NA NUJNO
  • ZELO VISOKA STOPNJA ONESNAŽENOSTI, označena z indeksom RDEČE barve (pri vrednostih PM10 nad 101 μg/m3) – NAČRTOVANI SPREHODI SO ODSVETOVANI, GIBANJE NA PROSTEM NAJ BO OMEJENO LE NA NUJNO, ZMANJŠANJE FIZIČNIH AKTIVNOSTI TUDI V PROSTORIH.

Priporočila za izvajanje aktivnosti na prostem:
V vrtcu se v dneh, ko je napovedana verjetnost za preseganje mejne dnevne koncentracije delcev PM 10, ravnamo v skladu s priporočili. V dneh, ko je pričakovana:

  1. VISOKA ali ZELO VISOKA stopnja onesnaženosti zunanjega zraka ostanemo v notranjih prostorih vrtca oz. ne bivamo na prostem, tudi v prostoru zmanjšamo fizične aktivnosti.
  2. ZMERNA stopnja onesnaženosti zunanjega zraka, omejimo trajanje bivanja (maks. 30 min) na prostem in stopnjo fizične aktivnosti le na hojo oz. sprehod stran od prometnic, izberemo park ali gozd in ne izvajamo napornejših fizičnih aktivnosti. Bivanje na prostem omejimo na čas, ko je pričakovana onesnaženost zraka v dnevu najnižja.
  3. NIZKA stopnja onesnaženosti zunanjega zraka ni omejitev za bivanje na prostem, izvajajo se vse aktivnosti.

Strokovne delavke so pozorne na simptome in znake, kot so kašelj ali pomanjkanje sape pri otrocih. To so opozorila, da je treba napore zmanjšati oz. se umakniti v prostor.

Priporočila za zračenje prostorov:
Z zračenjem se poveča vsebnost delcev PM 10 v igralnicah, po drugi strani pa neprezračene igralnice predstavljajo povečano možnost za kapljično širjenje nalezljivih bolezni. Te dosegajo vrh ravno v obdobju kurilne sezone.

  • Vsekakor se prostore igralnic temeljito prezrači v času, ko naj bi bila pričakovana onesnaženost zunanjega zraka s PM 10 najmanjša (običajno zgodaj zjutraj, pred prometnimi konicami),
  • Za preprečevanje kapljičnega širjenja nalezljivih bolezni ob epizodah povečanih koncentracij delcev PM prostore »notranje« prezračimo, to je z medsebojno odprtimi prostori, prostore pa vseeno učinkovito prezračimo tudi navzven, ko naj bi bila pričakovana onesnaženost zunanjega zraka s PM najmanjša.

Pripravila: Erna Burgić, OZHRP                                           Vanja Krašovic, ravnateljica