Letos praznujemo 100. obletnico izida prve izvirne slovenske slikanice.

Leta 1858 je Fran Levstik napisal povest Martin Krpan, prvo pomembnejše delo slovenske pripovedne proze. Z ilustracijami Hinka Smrekarja je prvič izšla 59 let pozneje, leta 1917, in velja za prvo izvirno slovensko slikanico.

Tako nas je uredništvo otroškega leposlovja in uredništvo Cicibana in Cicidoja povabilo, da pripravimo razstavo najlepših slovenskih slikanic v vrtcu.

Z otroki smo se podali v prebiranje knjige, si ogledovali ilustracije, preučevali stare izraze iz knjige in nenazadnje so otroci samostojno pripovedovali zgodbo.  Ob zemljevidu smo raziskovali kje je Trst, Ljubljana, Vrh pri Sveti Trojici, Dunaj in kje Celje. Izmerili smo razdalje in spoznali, kako dolgo pot je prehodil Martin Krpan. Postali smo tudi kiparji in slikarji in ustvarili umetniška dela, ki smo jih razstavili v večnamenskem prostoru, v enoti Luna.

Otroci pa so v vrtec prinašali slovenske slikanice in tako še bolj natančno spoznali, kako bogato zakladnico otroške literatura imamo v Sloveniji.

Pripravila: Nika Pegan, vzgojiteljica